Tekst grootte

Aad Mensch: ‘Het ging erg hard in nog geen half jaar tijd’

Ervaringsverhaal
Glaucoom
Interview
Nieuws
Voorlichting
Geplaatst op: 21 februari 2024 aad mensch op reis met een petje op en een rugzak voor de etalage van een winkel

Aad (59) is vrijwilliger bij de Oogvereniging en ging door glaucoom in rap tempo slechter zien. Tijdens de Internationale Glaucoomweek (11 tot en met 17 maart) geeft hij voorlichting in het Maasstad ziekenhuis in Rotterdam over zijn ervaringen met deze sluipende oogaandoening. In dit artikel vertelt Aad waarom vroegtijdige signalering zo belangrijk is.

Snelle achteruitgang

‘Ik begon rond 2017 wat minder te zien. Eerst dacht de oogarts dat ik staar had, maar het bleek glaucoom te zijn. In een mum van tijd, zo’n zes maanden, werd mijn zicht gauw minder.’

Glaucoom is echt een sluipende oogaandoening. Zonder dat je er erg in hebt kan er al schade optreden en ben je mogelijk te laat om erger te voorkomen.

Liever fietsen dan veel computerwerk

Geboren en getogen Rotterdammer Aad houdt van tuinieren, fietsen, sporten en reizen naar Lapland of een zonnige bestemming. Inmiddels woont hij in Zuidland en bezoekt hij nog regelmatig wedstrijden van Feyenoord. Aad werkt al een bescheiden 25 jaar bij de gemeente Nissewaard, waar hij zich bezighoudt met mutaties en audits. Veel computerwerk dus, en dat merkt Aad ook: ‘Eerlijk gezegd ga ik nog liever 50 kilometer fietsen dan twee uur achter een computer zitten. Na een werkdag ben ik helemaal gesloopt. Ondanks dat ik een groter beeldscherm heb gekregen, kost het me veel energie.’

Ervaringen delen

‘Toen de Oogvereniging mij vroeg om mee te helpen tijdens de Internationale Glaucoomweek, vond ik dat een goed idee. Dat ziekenhuizen aandacht schenken aan glaucoom, is een goede zaak. Zelf vind ik het belangrijk om anderen te vertellen over mijn ervaringen en ze te waarschuwen voor glaucoom. Ik lees ook graag de ervaringen van anderen, bijvoorbeeld in het magazine OOG. Ook als iemand een andere oogaandoening heeft, zijn de uitdagingen die daarbij komen kijken vaak erg herkenbaar. ’

Advies van Aad

‘Laat je op tijd controleren, bijvoorbeeld door de optometrist of de oogarts. Vroeg aan de bel trekken, ook als je nog geen klachten hebt, kan echt lonen. Voorkomen is immers beter dan genezen.’ Aad vervolgt: ‘Ik ken iemand van wie beide ouders glaucoom hebben, waardoor deze persoon zelf ook verhoogd risico heeft om ook glaucoom te krijgen. Alsnog laat diegene zich niet controleren, dat snap ik nou echt niet…’

Ben jij al gecheckt op glaucoom?

Internationale Glaucoomweek

Tijdige diagnose kan ernstige schade aan je ogen en zelfs blindheid/slechtziendheid voorkomen. Daarom vragen we aandacht voor tijdige opsporing van glaucoom via wachtkamerschermen in ziekenhuizen en optiekwinkels, bij apothekers en huisartspraktijken.