Dilemma: niet alle medische informatie
Geplaatst op: 24 maart 2026Je komt bij de huisarts of de specialist met een medische vraag. De arts geeft jou niet alle informatie waarvan je wel weet dat die bestaat. Denk dan bijvoorbeeld aan informatie over een mogelijke behandeling of een ziekenhuis waar een behandeling die jij nodig hebt wél wordt uitgevoerd. Jij hebt die informatie wel of je komt er later achter. Wat doe je: confronteer je de arts ermee? Zeg je niets en zoek je een andere arts, of doe je niets?

Boos
Dit is bij mij ongeveer twaalf jaar geleden gebeurd. Het was nog niet zo heel normaal om eerst alles op internet op te zoeken, maar ik deed dat al wel. Mijn vrouw wilde er niets van horen, maar ik wilde gewoon weten wat er mogelijk met mij kon zijn. Dus ik heb echt van alles opgezocht, ook op internationale websites. Toen we bij de arts kwamen, was hij heel erg vaag. Hij zei wat ik had -glaucoom – en zat bijna meteen een recept te schrijven voor druppels. Ik denk dat we op dat moment misschien drie minuten binnen zaten. Ik vond het idioot en wilde meer vragen, maar hij kapte alles af omdat er nog meer patiënten waren. Wij stonden buiten en ik had nog zoveel vragen over alles wat ik op internet had gevonden. Toen ik een afspraak voor een maand later moest maken, heb ik gezegd dat ik dit zo niet wilde. Ik kreeg ook van hen een botte reactie. Ik was zo boos dat ik heb gezegd dat ik een andere arts ging zoeken. Ineens wilde die arts wél een afspraak met mij maken. Daar had ik geen zin meer in. De arts die ik daarna kreeg, was een verademing. Hij legde alles goed uit, luisterde naar mij en wilde dan ook nog wat opzoeken voor me. Die arts heb ik nog steeds.
Man, 78 jaar
Altijd doen
Ik heb een arts die in het begin een beetje nors was. Ik wilde nog wat vragen, maar wist eigenlijk niet goed of ik dat wel kon doen. Ineens ontdooide hij en vroeg hij of ik nog iets wilde weten. Ik heb gezegd dat ik van een kennis wat andere informatie had gekregen dan hij nu aan mij gaf. Hij wist mij te overtuigen dat elke situatie weer anders is en kon mij ook uitleggen waarom hij voor deze behandeling had gekozen. Dat luchtte op. Sinds die tijd zeg ik tegen iedereen: als je wat wilt vragen, altijd doen.
Vrouw, 53 jaar
Jouw leven
Ik heb zoveel ervaring met de medische wereld dat ik hier wel een boek over kan schrijven. Als een dokter naar je wil luisteren, is hij meestal al zeker van zichzelf. Wil iemand dat niet doen dan weet hij of zij misschien ook niet zeker of die behandeling wel klopt. Als je een ingewikkelde vraag stelt en een arts wil niet luisteren, dan moet je meteen opstappen. Het is jouw leven.
Vrouw, 51 jaar
Begrip
Ik moet vaak in het ziekenhuis zijn voor controles van mijn ogen. In de wachtkamer zie ik soms mensen die een heel dossier bij zich hebben of ze hebben het over alles wat ze op internet hebben gevonden. Het is volgens mij voor artsen tegenwoordig niet zo simpel om daarmee om te gaan. Er staat zoveel onzin op internet en dan moet je als arts serieus antwoord geven op mensen die zeggen dat ze misschien met een kruidenmengseltje zichzelf kunnen genezen of mensen die al die ‘kennis’ willen vertellen. Ik denk dat mensen zelf ook eens na moeten denken wát ze precies vragen. Op die manier kan een arts toch niet alle mensen zien.
Man, 72 jaar
Voor jezelf opkomen
Als een arts iets vertelt wat niet klopt, moet je natuurlijk vragen waarom. Als je weet dat je misschien ergens anders een behandeling kunt krijgen die voor jou kan helpen, dat moet je dat ook op tafel leggen. Als die arts niet mee wil werken, moet je dat zeggen. Je moet wel voor jezelf opkomen, want het hoeft geen opzet te zijn. Artsen zijn ook maar mensen en kunnen wat vergeten. Het zijn geen godheden. Je moet het samen doen, vind ik.
Vrouw, 62 jaar
Nieuw dilemma: eten en knoeien
Je ziet steeds minder of bent inmiddels blind geworden. Je merkt dat je soms knoeit en dat is dan ook goed op je kleding te zien. Hoe ga je daarmee om? Vind je het vreselijk en probeer je eventuele vlekken zo snel mogelijk weg te werken? Of maak je er een grapje over en trek je je er niet zoveel van aan? We ontvangen jouw reactie graag via redactieoog@oogvereniging.nl. Vermeld graag je leeftijd erbij!
Alle reacties worden vertrouwelijk behandeld, mogelijk bewerkt voor de leesbaarheid en kunnen anoniem in OOG of op de site worden geplaatst.