Tekst grootte

Herinneringen aan 2021

Nieuws
Geplaatst op: 23 december 2021

Wat is uw Oogvereniging-moment van 2021?

Verenigingsdag

Het meest genoemd is de Verenigingsdag. Voor het eerst sinds tijden kwam op zaterdag 2 oktober een grote groep vrijwilligers weer bij elkaar.

“Mijn Oogvereniging-moment van 2021 was de fysieke bijeenkomst tijdens de Verenigingsdag in Utrecht.”

“Mijn mooiste herinnering aan dit jaar waren de Verenigingsdag en de ledendag in Utrecht. Onzeker over de opkomst bij een fysieke bijeenkomst verstuurde ik begin oktober de uitnodigingen voor de Verenigingsdag en voor de ledenbijeenkomst van Oogvereniging Utrecht op 6 november. Wauw, wat een kick als je merkt dat je mailbox explodeert omdat zoveel mensen zich aanmelden. Wat hadden we er allemaal zin in om elkaar weer gewoon te kunnen ontmoeten. wat hebben we samen genoten van de gezellige sfeer op de Verenigingsdag en de ledenbijeenkomst. Dit geeft mij de energie om ijzerenheinig door te gaan. Het coronavirus heeft de pest aan warmte, dus kom maar op met die klimaatverandering!” – Anneke Berkhout, Verenigingsmedewerker

“Een goede herinnering aan 2021 was de Verenigingsdag van 2 oktober. Na al die online bijeenkomsten en vergaderingen was het gewoon leuk om weer onder elkaar te zijn; samen over de vereniging brainstormen, met deze en gene kort bijpraten en fysiek kennismaken met mensen die ik tot dan toe alleen maar online ontmoet had.”

Nog meer activiteiten

Maar er waren nog meer mooie contactmomenten. Online, fysiek en zelfs op het water.

“Mijn Oogvereniging-moment was het organiseren van een online stedentrip. Een van de onderdelen was een jodelworkshop wat eerder ludiek bedoeld was maar waar toch enkele leden serieus mee aan de slag gingen.” – Rik Wouters, Leiden

“De tandemtocht van de regio Gelderland was in alle opzichten fantastisch. Super gezellig, heerlijke lunch en prachtig weer. Compliment voor de organisatie.” – Hans van Rooijen, Spankeren

“Mijn Oogvereniging-herinnering van 2021 is het moment dat ik op 18 oktober aankwam in Nieuw Hydepark, waar de jaarlijkse midweek startte van de groep Religie van de Oogvereniging. Vorig jaar kon het niet doorgaan, dit jaar net wel. twee weken later werden de regels weer strenger, maar onze midweek ging door. Heerlijk om veel bekenden en een aantal nieuwe mensen te ontmoeten en een mooie, inspirerende, soms emotionele en vaak erg gezellige week samen te hebben. Veel uitwisseling, samen zingen, samen lachen, serieuze verdieping en en interessante verhalen.” – Marga Zwanenburg, Zwolle

“De regio Groningen had op zaterdag 18 september een gezellige, goed bezochte ledendag: ontvangst met koffie/thee en een gebakje op een zonnig terras met daarna een lekkere lunch. In de middag gaf Arlette Hanson van Komt het Zien! een inspirerende lezing over audiodescriptie bij theatervoorstellingen.” – Geert de Breucker, Groningen

Informatieve webinars

“Een mooi moment in 2021 vond ik het laatste webinar van het Oogcongres! Mooie interactie tussen patiënt en behandelaars.” – Anneke Jansen, adviseur Oogzorg

“Voor mij was het mooiste moment van 2021 dat we samen met een aantal collega’s van het verenigingsbureau en vrijwilligers een mooi, informatief webinar over ouderdomsdoofblindheid hebben georganiseerd in het kader van de campagne 3MaalO.” – anoniem

“”Door de coronamaatregelen gedwongen hebben we in het voorjaar geëxperimenteerd met online voorlichtingslessen. We gaven aan enkele groepen 7 en 8 van de basisschool in de provincie Groningen online verkeerslessen. De reacties waren erg positief. Maar eerlijk is eerlijk, als live kan, kiezen de scholen daarvoor.” – Geert de Breucker, Groningen

Wat audiodescriptie kan betekenen…

“Mijn mooiste moment uit 2021 was bij de eerste bijeenkomst van Oogcafé Winterswijk. Daar was een voorlichting van Komt het zien!, over blindentolken die in een theater via een koptelefoon vertellen wat er gebeurt op de bühne. Ze liet horen hoe dat in zijn werk gaat, de opname was van de musical The lion king. Aan het eind hoorde ik pas, na 15 jaar, wat het echte verhaal eigenlijk was. Toen werd het me duidelijk, toen ik de voorstelling bezocht in het theater had ik dat gemist, omdat de voorstelling toen puur visueel was. In de pauze van het oogcafé vertelde ik dit aan de mevrouw die de presenteerde gaf, waarop ze zei kippenvel te krijgen over haar armen. Dit blijft me altijd bij en hoop ooit, wanneer we weer naar het theater kunnen, een keer bij een voorstelling met uitleg van een blindentolk aanwezig te zijn. Het was bijzonder om zelfs de voorzitter van de Oogvereniging eens te zien bij het oogcafé. Allen goede feestdagen en een gelukkig en gezond 2022.” Wim Bruggink, Dinxperlo

Belangenbehartiging

“Op 17 maart 2021 heb ik voor het eerst volledig zelfstandig gestemd met behulp van de stemmal en soundbox. De aanhoudende lobby en inzet van de Oogvereniging heeft dit mogelijk gemaakt. Stemmen met behoud van stemgeheim en zelfstandigheid, zo zou het toch voor iedereen moeten zijn?” – Kirsten Veldhoen, Oegstgeest

“Met 149 van de 150 stemmen heeft de Tweede Kamer half november ingestemd met een motie waarin de regering moet komen met een stappenplan. Dit plan moet ervoor zorgen dat overheden versneld voldoen aan de eisen van het besluit digitale toegankelijkheid. Hieronder valt ook de volledige toegankelijkheid van websites en apps. Het GebruikersNetwerk Digitale Inclusie, waar Ieder(in) en de Oogvereniging onderdeel van zijn, heeft hier het afgelopen jaar hard op aangedrongen.” – Walter van Opzeeland, Coördinator Digitale Toegankelijkheid (tijdelijke vervanging)

“Twintig mobiliteitsvrijwilligers volgden de nieuwe training ‘Succesvol lobbyen voor toegankelijke stationspleinen in je gemeente’. Zij gaven als gemiddeld rapportcijfer een 8 voor deze training van PGOsupport en Oogvereniging. Deze vrijwilligers zijn aan de slag met de lobby voor een toegankelijk stationsplein in de eigen gemeente.” Petra Kortenhoeven, projectleider Mobiliteit & Toegankelijkheid

Een dag op het water

Op zondag 12 september 2021 gingen we vanuit Oogvereniging Friesland zeilen met Sailwise met hun grote catamaran de Beatrix. Mijn herinnering aan dit mooie moment heb ik tot uiting laten komen in een gedichtje.

Een dag op het water

Een dag op het water, ook al is het er maar één
Geeft in deze tijd hernieuwde energie
De rust kust je zodat je alles kan vergeten
En de wint die zingt je zachtjes toe

De boot, zo groot, vaar je zelf de vrijheid in
Met je handen aan het roer, ook al zien je ogen niet
Luisterend naar de zeilen, de wind en de golven
Navigeren met natuur als meter, het is en blijft uniek.

Oogvereniging in Europees verband

“Voor de Oogvereniging onderhoud ik de internationale contacten. De Oogvereniging is namelijk lid van de EBU (European Blind Union). Voor de goede orde: de vlag dekt de lading allang niet meer, want het gaat ook om de belangen van de blinden en slechtzienden in Europa. In november was de jaarlijkse bijeenkomst in Slovenië. Zeg maar een “even heen en weer” reis, het fysieke contact met de EBU is echter best belangrijk. Maar waarom dit “mijn” moment van 2021 was? Dat komt omdat onze directeur Luuk-Jan Boon ook mee is gegaan. Daarmee hadden we tijd veel van de lopende projecten door te lopen, ook heeft hij een mooi inkijkje gehad in dit internationale werk en ik voel mij voortaan ook meer gesteund. Immers, ook al is het vrijwilligerswerk, ik zal daar inbrengen wat de Oogvereniging vraagt.” – Dick van den Brand, Assen

Musea

“Dit jaar mocht de Oogvereniging voor het eerst de RAAK Stimuleringsprijs organiseren. Wat was het een feest om de jury bezig te zien, die kundig argumenten met elkaar uitwisselde, de online stemming te volgen waaraan bijna 6.000 mensen meededen, en natuurlijk de feestelijke uitreiking mee te maken. Op naar een inclusieve museumwereld!” – Karlijn de Winter, coördinator communicatie.

Ervaringsdeskundigheid

“De Oogvereniging kan eind 2021 zeggen een pool van ruim 80 ervaringsdeskundigen te hebben opgezet van ruim 80 ervaringsdeskundigen voor de onderzoeken en projecten van de consortiums Kennis over Zien en Deelkracht. Een groot deel heeft in 2021 meegewerkt aan deze onderzoeken en projecten, waaronder 20 ervaringsdeskundigen met een beperking in horen én zien.” – Nienke Edema, coördinator Ervaringsdeskundigen

Wat is uw Oogvereniging-moment van 2021? Reageer hieronder!