Friesland
De ledengroep Friesland had in 2025 234 leden. Het aantal leden van onze ledengroep neemt geleidelijk af en de gemiddelde leeftijd wordt hoger, een tendens die zich voordoet over alle ledengroepen van de Oogvereniging. Hierdoor neemt het aantal deelnemers aan activiteiten af, wat het voor de activiteitencommissie lastig maakt om activiteiten te organiseren.
Het kernteam bestond uit vijf personen: de voorzitter en vier leden, ieder met een eigen aandachtsgebied. De samenwerking was uitstekend; afspraken en besluiten werden gemaakt in het maandelijkse kernteamoverleg. De voorzitter nam minimaal een keer per maand deel aan het landelijke voorzittersoverleg en aan werkgroepen. Zij onderhield contact met de ledengroepen Groningen en Drenthe en was medeorganisator van het jaarlijkse 3N/4N overleg, waar dit jaar ook Overijssel aanwezig was. Daarnaast had zij regelmatig overleg met de managers van Koninklijke Visio en Bartiméus. In verband met een andere baan hebben wij afscheid genomen van een manager van Visio Friesland.
Belangrijkste activiteiten in 2025
Belangenbehartiging
Lida Stokkel en Nico Smits adviseerden als ervaringsdeskundigen over de toegankelijkheid van het nieuwe Cambuurstadion en testten audiodescriptie tijdens wedstrijden. De app is inmiddels officieel in gebruik en wordt gesponsord door Zorgverzekering De Friesland.Tijdens de verkiezingen voor de Tweede Kamer was in acht gemeenten toegankelijk stemmen mogelijk. De regionale tv volgde Nynke van der Kooi bij het stemmen met de stemmal. Voor de verkiezingen van maart 2026 schreven wij alle Friese gemeenten aan met de inclusiestandpunten van de Oogvereniging; verschillende gemeenten reageerden positief.
Informatievoorziening en voorlichting
Oogbeurs van het Noorden
In november 2024 bezochten drie kernteamleden de Oogbeurs in Utrecht om leveranciers uit te nodigen voor een beurs in Leeuwarden. De gedachte “de beurs dichter bij de gebruikers brengen” werd goed ontvangen. Op 10 mei werd de Oogbeurs in de Kurioskerk geopend. Het was een succesvolle dag met tevreden standhouders, een breed aanbod van hulpmiddelen, aanwezigheid van Visio en Bartiméus, aandacht voor passend lezen en audiodescriptie, en een bezoek van de inkoper van Zorgverzekering De Friesland. De sfeer was prettig en het aantal bezoekers goed.Verkeersvoorlichting
De organisatie lag in handen van Tiny Nicolai, met ondersteuning van vrijwilligers. Dit jaar werd op 18 scholen voorlichting gegeven.Dag van de Witte Stok
Nico Smits organiseerde samen met de wethouder, ervaringsdeskundige/inwoner Nynke van der Kooi, enkele kernteamleden en de pers de Dag van de Witte Stok in Franeker, met aandacht voor knelpunten in het centrum. De regionale tv besteedde aandacht aan de actie.Ledencontact
De Oogcafés in Leeuwarden, Heerenveen en Drachten worden goed bezocht en geleid door enthousiaste vrijwilligers. Meestal staat een thema centraal; soms ligt de nadruk op ontmoeten en ervaringen delen. Eens per twee maanden is er een telefonisch Oogcafé van ongeveer twee uur voor mensen die niet fysiek kunnen deelnemen; de vier deelnemers vormen inmiddels een hechte groep. De schilderclub had een succesvol jaar met negen deelnemers.Activiteiten voor leden
De activiteitencommissie probeerde maandelijks een activiteit te organiseren. Hoogtepunt was dit jaar het uitje naar Gaasterland in een oldtimerbus, bezoek aan het Nationaal Oldtimermuseum en een lunch in hotel Jans in Rijs. De jaarlijkse zeildag blijft populair en staat ook in 2026 op het programma. In december werd een Chinees buffet georganiseerd met een hoog aantal deelnemers. De jaarlijkse zeilclinic in Grou, georganiseerd door Nico Smits in samenwerking met Visio, trekt steeds meer deelnemers.Samenwerkingen
Er was regelmatig overleg met Visio en Bartiméus. Via de Oogbeurs was er contact met leveranciers en Zorgverzekering De Friesland. We werkten samen met gemeenten rond toegankelijk stemmen en gaven advies aan het Cambuurstadion over toegankelijkheid en audiodescriptie.Doel en focus in 2026
Door tekorten in de zorg en toenemende vergrijzing richt het overheidsbeleid zich op preventie. In dit kader zijn wij in gesprek met een medewerker van Sport Fryslân om een workshop Valpreventie te organiseren.
Nawoord
Nu ik het hele jaar nog eens voorbij laat komen kan ik alleen maar heel tevreden en vooral trots zijn op wat wij kernteamleden en vrijwilligers met elkaar bereikt hebben voor de belangen van onze leden.
Ik dank jullie allemaal voor je grote betrokkenheid en enthousiasme en het altijd maar weer klaar staan voor onze Oogvereniging.
Naschrift van het verenigingsbureau
Na een plotseling en kort ziekbed is Corrie Kool, voorzitter van de ledengroep Friesland, begin februari 2026 overleden. Corrie Kool werd ongeveer acht jaar geleden voorzitter van ledengroep Friesland. Corrie was een voorzitter met visie, dacht na over de te volgen koers, gaf eenieder ruimte en inspireerde. Ze wordt gemist.