Tekst grootte

Oproep aan Tweede Kamer: regel digitale zorg in de wet

Digiwijs
Nieuws
Geplaatst op: 13 maart 2024 een man met bril op doet zijn digitale zaken op een laptop aan de eetkamertafel

In een brief aan de Tweede Kamer luidt het GebruikersNetwerk Digitale Inclusie, waar de Oogvereniging onderdeel van uitmaakt, de noodklok over de ontoegankelijkheid van de digitale zorg. Websites, apps en portals van zorgaanbieders zijn niet of nauwelijks toegankelijk. Door de vergaande digitalisering worden mensen met een visuele, verstandelijke of andere beperking, psychische kwetsbaarheid, laaggeletterden en senioren steeds meer uitgesloten. GebruikersNetwerk Digitale Inclusie vraagt Staatssecretaris Van Huffelen via de Kamer om de digitale toegankelijkheid van de zorg in de wet te regelen. Ook vraagt het netwerk aandacht voor het toezicht op de toegankelijkheid van de digitale overheid.

De cijfers liegen niet

Op 18 maart debatteert de Tweede Kamer met staatssecretaris van Huffelen over digitalisering (tot nader order uitgesteld). Diverse onderzoeken laten zien dat de online dienstverlening van de zorg én de overheid niet of onvoldoende toegankelijk is. Zo laat onderzoek van Cardan Technobility zien dat geen enkele van de 80 ziekenhuiswebsites volledig voldoet aan de toegankelijkheidseisen en maar 47 gedeeltelijk. Cijfers van DigiMonitor van september 2023 tonen aan dat slechts 3 procent van de overheidswebsites volledig toegankelijk is.

Daarom roept het GebruikersNetwerk de staatssecretaris via de Tweede Kamer op om het volgende in 2024 te regelen:

 • Neem digitale toegankelijkheid van de zorg op in de wet
 • Regel het toezicht op digitale toegankelijkheid (Besluit Digitale Toegankelijkheid Overheid)
 • Regel het toezicht op het (voor de overheid verplicht) aanbieden van niet-digitale alternatieven
 • Regel de monitoring van de toegankelijkheid van intra- en extranetten (zodat mensen met een beperking kunnen werken bij de overheid)
 • Regel de beheerfunctie voor DigiD voor wettelijk vertegenwoordigers

GebruikersNetwerk Digitale Inclusie

De Oogvereniging maakt onderdeel uit van deze samenwerking die de belangen van meer dan 4,5 miljoen mensen met een (verstandelijke) beperking, psychische kwetsbaarheid, laaggeletterden en senioren. Dat doen we samen met een grote groep maatschappelijke organisaties:

 • ANBO-PCOB
 • Dwarslaesie Organisatie Nederland
 • Dovenschap
 • EMB-Nederland
 • Hoormij.NVVS
 • Ieder(in)
 • KansPlus
 • Dit Koningskind
 • LFB
 • MIND
 • Oogvereniging
 • Sien
 • Spierziekten Nederland
 • Stichting ABC.
Digitale toegankelijkheid

De Oogvereniging zet zich in voor een toegankelijk, digitaal landschap

Bekijk onze standpunten